EESTI VABAÕHUMUUSEUMISSE KERKIB SEL NÄDALAVAHETUSEL KAASAEGNE PUITMAJA

24. mai 2019

Täna algas vabaõhumuuseumi kõige uuema museaalhoone – 21. sajandi puitmaja – püstitamine. Kuna tegemist on tehasemajaga, mille elementide valmimisel on suur töö ära tehtud tehase tingimustes, planeeritakse peamajakarp valmis monteerida ühe nädalavahetusega. Kaasaegne puitmaja jõuab vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri kogusse Puiduklubi MTÜ ja puitmajasektori ühise kingitusena.

Tänu tehases valmivatele majaelementidele on näidishoone püstitamine kiire – valmiselemendid monteeritakse vundamendil tervikehitiseks. Tehases toodetav puitmaja on tänase Eesti üks edulugu ning suur ekspordiartikkel, üle 90 % sektori toodangust tarnitakse välisturgudele, mis teeb Eestist puitmajade esieksportööri Euroopas.

Kaasaegse tehasemaja püstitamisega astutakse esimene samm uues kontseptsionaalses suunas eksponeerida vabaõhumuuseumis 21. sajandit. Museaalhoone saab aktiivsesse kasutusse, selles alustab tööd puitehituse kompetentsikeskus. Kindlasti saab olema huvipakkuv ka koolitusalaks mõeldav õuesõppepaviljon ja innovaatiline puitmajasektorit tutvustav showroom, mida kaasrahastavad Eesti Puitmajaliit ja Euroopa Regionaalarengu Fond läbi EASi meetme „Ettevõtete ekspordi kasvu toetavate teenuste projektikonkurss“.

Vabaõhumuuseumi uus museaalhoone on Aasta Tehasemaja 2015 konkursi võidutöö, enam kui 100 konkursitöö seast valitud Nordic Houses ja Eesti arhitektibüroo Trilog Studio koostöös loodud Nordic COMPACT majakontseptsioon.

29. juunil toimub uue museaalhoone juures Puitmajapäev, mille raames on muu hulgas võimalus külastada valmivat näidismaja, toimub käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus, tööriistade mess ning mitmed põnevad töötoad ja seminarid.

Kaasaegne hoonetekompleks on kingitus Puiduklubi MTÜ, Tehasemaja OÜ ja paljude puitmajasektori heade tarnahela partnerite poolt Eesti Vabaõhumuuseumile Eesti juubeliaasta raames.