PUITEHITUSE KOMPETENTSIKESKUS

Keskuse arhitektuurne kontseptsioon on Trilog Studio arhitektide ja Nordic Houses majatehase koostöös loodud projekt Nordic COMPACT. Kaasaegne museaal valiti välja konkursi “Aasta Tehasemaja” aastate jooksul esitatud rohkem kui saja töö hulgast.

Puitehituse kompetnetsikeskuse katuse all asuvad Eesti Vabaõhumuuseumi Maa-arhitektuuri keskus, Eesti Puitmajaliit ja Tehasemaja. Museaali Tehasemaja puitmajasektorit tutvustav showroom-näitusala on avatud kõikidele külastajatele tasuta. Tehasemaja õuesõppepaviljoni koos saunaga on võimalik rentida koolitusteks, seminarideks ja erinevateks koosviibimisteks.

“NÄIDISMAJA ON ARHITEKTUURNE TERVIK, MIS KAJASTAB TÄNAPÄEVASEID TEHNOLOOGIAID JA MATERJALE NING JÄRGIB KESKKONNASÄÄSTLIKU HOONE EHITAMISE PÕHIMÕTTEID.”

SA Eesti Vabaõhumuuseumi endise pikaaegse juhatuse liikme Merike Langi sõnul astutakse kaasaegse tehasemaja püstitamisega esimene samm uues kontseptsionaalses suunas eksponeerida muuseumis 21. sajandit. “Näidismaja on arhitektuurne tervik, mis kajastab tänapäevaseid tehnoloogiaid ja materjale ning järgib keskkonnasäästliku hoone ehitamise põhimõtteid. Miks mitte eksponeerida 21. sajandi alguse arhitektuuri juba praegu, mitte oodata 50-100 aastat. Samuti haakub valmiva eksponaadiga seotud kompetentsikeskuse tegevus väga hästi muuseumi enda sisuliste tegevuseesmärkidega”, teatas Lang. „Tähelepanuväärne on ka see, et uus museaalhoone tuleb vabaõhumuuseumi kogusse Puiduklubi MTÜ (al. 2021 Tehasemaja Haldus MTÜ)  kingitusena. See on Eesti kultuuri jaoks aastategu“, lisas Lang rõõmuga.

Eesti Kultuuriministeerium on tunnustanud Puitehituse kompetentsikeskuse rajamist Kultuurisõbra tiitliga.

Kompetentsikeskuse tehniline info

Ülevaade

Puitehituse kompetentsikeskuse arhitektuurne lahendus on standardmajade kontseptsioon “Nordic Compact”,  mis sobib hästi nii kaasaegse elu- kui ka töökeskkonna loomiseks.

Nordic COMPACT elamukontseptsioon on modelleeritav, eskalleeritav ja kohandatav. Elumajakompleks koosneb avarast peamoodulist, mida on erinevates suurustes (näiteks XS, S, M, L, XL).  Lisamooduleid on erinevates variatsioonides võimalik ühendada peamajaga või paigaldada eraldiseisvana (nt saunamaja).

Nordic COMPACT on saanud koduks või suvilaks ligikaudu 100 perele nii Eestis kui piiri taga. 

Museaalkompleksi põhikonstruktsioonina on kasutatud kolme erinevat konstruktsioonitüüpi:

  • puitkarkass;
  • ristkihtpuit CLT;
  • ristkiht-naelpuit MHM.

Tehasemaja peamaja

Peamaja tarniti platsile puitkarkassist elementidena plaatvundamendile. 

Peamaja seina konstruktsioon:

Välissein (väljast sisse):

  • Vertikaalne laudis – täispunnlaud 21x140mm UTS, männipuit
  • Horisontaalne roov 28×70 + vertikaalne roov 21x45mm
  • Tuuletõkkekangas SIGA Majvest – ülemine serv teibitud SIGA Wigluv
  • Tuuletõkke kipsplaat 9,5mm
  • Karkass 45x195mm + vill 200mm + villasukk
  • Aurutõke SIGA Majrex – ülemine serv teibitud Siga Sicrall
  • Lisakarkass 45x45mm + vill 50mm
  • Roovitus + vineerplaat Wild Tile seinapaneel

Konstruktsiooni paksus 3450mm   U=0,24 W/(m2K)

Tehasemaja koosolekuruum

Fuajeest vasakul asuv koosolekuruum on alates betoonvundamendist kuni sise- ja välisviimistluseni valminud tehases, seinad ja katuslagi on CLT ristkihtpuidust ning on valmis moodulina praegusesse asukohta transporditud ja paigaldatud.

Nõupidamisteruumi (lisamooduli) seinakonstruktsioon:

  • CLT ristkihtpuit plaat 5 kihiline 100mm
  • Aurutõke SIGA Majrex
  • ISOVER vill 120mm
  • Tuuketõkkekangas SIGA Majvest
  • Roov 25mm
  • Puitlaudis 

Konstruktsiooni paksus 2508 mm  U=0,18 W/(m2K)

Koosolekuteruumi saab rentida alates 3 tunnist – hind 205€; lisatund 46€.

Õuesõppepaviljon

Paviljon ja terrass paigaldatud kuumtsingitud kruvivaiadele.

Paviljoni seinad on valmistatud MHM ristkihtpuidust, katuslagi ja põrand puitkarkass-elementidena ning pre-cut materjalidena. 

Seinakonstruktsioon väljast sisse:

  • Puitlaudis UYVK 21mm
  • Tuulutusroov 28mm
  • Tuulutusroov 28mm
  • STEICOprotect L 140mm + Karkass?
  • Pro clima DA auru- ja õhutõkke membraan
  • Ristkiht-naelpuit MHM 160mm

Konstruktsiooni paksus 377,45mm

Paviljoni katus on 18°kraadise kaldega ja katteks Monieri betoonist Tegalit kivid, millesse integreeritud päikesepaneele saab paigaldada katustele kaldega alates 17 kraadi.

Paviljoni terrass on accoya puidust. 

Puit-alumiinium avatäited avanevad sissepoole. Eriline on ka paviljoni varjualust ja sauna eraldav voldikuks, mida saab vajadusel täielikult avada ja ruumi suurendada.

Siseviimistlusest

Sisearhitekt Ivi-Els Schneider

Interjööris on kasutatud võimalikult palju looduslikke materjale ja heledaid toone. Haapsalu Uksetehase siseuksed on puidust. Siseseinad on kaetud Wild Tile kasevineerplaatidega (2500 x 600 x 9). Faasitud servadega plaadid on kinnitatud seina voodriklambritega, serv servaga tasa. Vineerimaailm.ee.  Lae- ja seinapaneelid ei vaja viimistletud alusseina, kinnitatakse  voodrilauaklambreid või klambripüssi kasutades otse täispuitkarkassile. Wildtile.ee

Esimese korruse kabineti ja kogu teise korruse põrandad – PVC-plaatmaterjal, LOOM seeria. aufloor.ee

Esimese korruse showruumi, koridoride, köögi ja muude ruumide põrandatel keraamilised terratsomustrilised plaadid. Pksalong.ee

Täispuidust trepp on toodetud Aru Grupp AS poolt.

Köögimööbel – Kiirelt ning ilma tööriistadeta, kruvideta ja furnituurita kokkupandav Threespine® klik tehnoloogiaga  tnc.ee

Köögimööbli kujunduses on kasutatud mööblilinoleumi. 

Köögi töötasapind ja selle tagune sein – Caesarhansa kvartsist, mis on vastupidavaim materjal – nii kuuma- kui ka määrdumiskindel. Caesarstone.ee

Keraamiline Franke valamu on kuuma- ja löögikindel ega lase ainetel enda sisse imenduda. Uuel Franke segistil on lisafunktsioon − otse segistist saab keevat vett, mistõttu pole vajadust eraldi veekeedukannu järele. franke.ee

Peamaja kööginurga tumedal mööblil on tumedad õhukesed sahtlid, mida on mugav hooldada ja korrastada. Hahle.ee 

Köögi tööpinna valgusti – kapi allservas hajutiga leedvalgusriba. Mooblifurnituur.ee

Kööginurga vastassein – ainulaadsete väärispuidust spooniga kleebitavate dekoratiivpaneelidega sein firmalt Groveneer.

Hoones tualettruumide põrandal ja seintel keraamilised plaadid Interno Plaadimajast. Interno.ee

Valamud – Seeria SPLIT. Tootja pakub valamuga sobivaid valgustusega seinapeegleid. eumar.ee

Riputatavad wc-potid – Villeroy & Boch. gustavsberg.com

Seinte ja lagede viimistluses Sadolin seina- ja laevärve, puitpindadel Sadolin puidupeitse ja -lakke. 

E-Lux kodutehnika. elux.ee

Peamaja sissepääsugalerii – ACO Vario  jalapühkimisrestid – aitavad hoida siseruumid puhtad. aco.ee

Peamaja 1. korruse koridori riiul – Woodfash.ee

Nõupidamiste laud – Balti Spooni spoon, tootja Standard

Õuesõppepaviljoni sisekujundus

Paviljoni akende rulood firma Avaeksperdid poolt. avaeksperdid.ee

Saunal on metallist moodukorsten Schiedel ICS 50-130mm (Monier) ja keris. 

Formica komposiitplaatidega (kapi uksed) ning Pfleidereri Primeboardiga (kapi karkass), millest valmistati köögi kapid. – Plaat Detail OÜ

Pistikupesad ja lülitid on Schneideri firmast, seeria RENOVA. esvika.ee

Harjatud terasest valamu ja segisti. franke.ee

Sauna eesruumi rippvalgustid. Glamox.com

Saunamaja WC – riputatav Gustavsbergi WC-pott. gustavsberg.com

Saunamaja WC valamu on Eumari tootevalikus üks väiksemaid. Seinal sama tootja valamuga sobiv valgustusega seinapeegel. eumardesign.com

Tualettruumi põrandal ja seintel keraamilised plaadid Interno Plaadimajast. Interno.ee

Duširuumi glasuurplaadid on terrakota tooni läbimassplaadid, pikema elueaga.

Leiliruum ja osa riietumisnurgast on viimistletud Thermory heleda naturaalse haavapuiduga. Leiliruumi puit viimistleti spetsiaalse puidukaitsevahendiga. thermory.com

AXORi dušisüsteemid Kollektsiooni Front tööstuslik disain (AXOR Showers dušisüsteem: AXOR Front Showerpipe 240 2jet). Axor-design.com, hansgrohe.ee

ACO dushi rennitrapp. aco.ee

4ROOM rippvalgusti. 4room.ee

Tehnosüsteemid

Peahoone nii esimesel kui teisel korrusel on vesipõrandaküte. Esimesel korrusel küttekontuurid paigaldatud betoonpõranda sisse kuid teisel korrusel kasutatud põrandakütte alusplaat Tycroc UHP (Tycroc OÜ). See alusplaat on välja töötatud eesmärgiga lihtsustada ning kiirendada nii vesi- kui ka elektripõrandakütte paigaldamist, võimaldades seda teha betoonivalu vabalt. Tänu väikesele ruutmeetri kaalule lisab lahendus erilist lisaväärtust just puitkonstruktsioonide / puitehitiste puhul. Kõik küttekollektorid ja torustikud on Uponori toode.

Kütteallikaks on Alpha innotec LWD V-Line 92 välispaigaldusega õhk-vesi soojuspump mis on nii vaikne, et Su naaber ei pruugi uskudagi, et oled uue küttesüsteemi endale paigaldanud. Sisemoodul on LWD V-Line HSV integreeritud 300 L tarbeveeboileri ning akumulatsioonipaagiga.

Ülikvaliteetsete detailidega pumpa on lihtne opereerida ja tänu kaasaegsele disainile säästab LWD V-Line keskkonda ega koorma atmosfääri.    

Saunakompleksi kütteallikaks on elektripõrandaküte. Kuna hoone on peahoonest eemal ning ruume kasutatakse juhuslikult siis selle hoone ühendus peamaja küttesüsteemiga osutus ebaratsionaalseks. Hoone kasutamise aja väljastpoolt hoitakse ruumides +12 kraadi ning kasutamise ajal tõstetakse +21-23 kraadi peale.

Ventilatsioon

ETSNord – venttorud

Peahoones on korrusepõhised sund sissepuhe-väljatõmbe ventilatsioonisüsteemid. Esimest korrust teenindab rootorsoojusvahetiga ventilatsiooniagregaat Blauair BL02 tootjalt Blauberg Ventilatoren. Smartvent Group OÜ

Teist korrust teenindab vastuvoolu plaatsoojusvahetiga ventilatsiooniagregaat Airobot S2 tootjalt Airobot OÜ.

Mõlema ventilatsiooniagregaadi soojustagastuse efektiivsus on üle 80%. Seadmete nutikas mootorite juhtimine tagab kvaliteetse sisekliima. Energiasäästurežiim lülitab seadmed automaatselt minimaalsele kiirusele kui kedagi ei viibi ruumides ja kui tuvastatakse niiskuse või CO 2 järsu tõusu lülitavad seadmed ennast suuremale kiirusele automaatselt.

Saunakompleksis on ruumipõhine väljatõmbe / sissepuhe ventilatsioon Vento Expert DUO. Duširuumi teenindab väljatõmbeventilaator niiskusanduriga.     

Vesi

Tarbeveetorustik, põrandaküttesüsteem – Uponor Eesti OÜ

Valgustus

Näidistesaalis oli vaja piltidele tugevat suunatavat valgustust, nii on sealsetes pinnapealsetes karpvalgustites suunatavad valgusallikad. 

Keset ruumi asuvaid ehituskonstruktsioonide näidiseid valgustavad lakke paigaldatud plafoonid. 

Kabinettide ja nõupidamisruumi lakke on riputatud büroovalgustid. glamox.ee

Hoone tuulekoja lakke on süvistatud uudne CoeLux valgusti, mis asendab oma valgustusomadustega katuseakent. Topledshop.ee

Valgusjuhtimine

Siin majas on väga suur osakaal valguse targal juhtimisel (ettevõttelt Incenta). Kohalolekurežiimis töötab osa valgustust kohalolekuanduritega ja valgusteid juhitakse grupeeritult.

Pistikud – peamaja ABB

Kaablid – Prysmian Group Baltics AS

Tark maja

Loodud on digitaalsed võtmed ja juhitavad uksed. Võtme funktsiooni võib täita pangakaart, kiip või kood. Digivõtmega avades lülitatakse automaatselt ka valve välja. Hoonest lahkudes seab üks näpuvajutus kõik “kodust-ära” režiimile: aktiveerub energiasääst, lülitub sisse valve jne. 

Kasutusel on võimalikult kiire inertsiga küte, mille juhtimine toimub digitaalselt. Inimene määrab vaid endale sobiva temperatuuri. Ventilatsioon on äärmiselt energiasäästlik ja juhitav vajaduspõhiselt – andurid mõõdavad ruumide niiskust ja CO2 taset. Ventilatsiooniseade tagab värske õhu ka selles ruumis, mis vajab kõige enamat ventileerimist, mitte ei arvuta kogu hoone keskmist vajadust.

Turvalisuse tagab kaitselülitite monitooring. Elektrikilbis olevatele soojasõlme, külmkapi ja muudele kaitselülititele on lisatud kontrollmoodulid, mille signaali ehk tekkinud rikke korral teavitab nutikodu omanikku. Tulekahjualarmi korral lülitatakse kilbis välja ventilatsiooniseade, kõik köögiseadmed ja elektrisaun. Tasub vaadelda klaasuksega tarka elektrikilpi Eesti firmalt Agatark. agatark .ee

Päikesepaneelid

Peamajale on paigaldatud Soleni integreeritud päikesepaneelidega rõdupiire (Innore OÜ). Tegemist on kõigile nõuetele vastava rõdupiirdega, millele on lisatud klaas-klaas päikesepaneelid, mille pindala on kokku 9,1 m². Rõdupiirde pikkus on 7,2 meetrit ja sinna on kokku installeeritud 1,4 kW jagu päikesepaneele. Kuna rõdupiire vaatab lõuna suunas, siis on tootlikkus väga hea ning hinnanguline aastane elektrienergia tootlikkus on 1000 kWh, mis aasta lõikes annab arvestatava rahalise kokkuhoiu. Sellise koguse elektrienergia ostmine elektrivõrgust maksaks umbes 130€. Päevane maksimaalne tootlikkus on 5 kWh.

Inverter, mis muundab päikesepaneelidest tuleva alalispinge majapidamisele ja elktrivõrgule sobivaks vahelduvpingeks, asub hoones seesKõiki päikeseelektrijaama parameetreid saab mugavalt jälgida veebis või nutitelefoni rakenduses. solen.ee

Solarstone OÜ – kõrvalhoone katus

Monier kivikatusega integreeritud päikesepaneele saab paigaldada katusele, mille kalle on minimaalselt 17 kraadi.

Õueala

Maastikuarhitekt Maarja Gustavson

Väliruumide juures on püütud lahti mõtestada 21. sajandi Eesti aeda ja aiakultuuri ning anda stiliseeritult külastajale edasi tänapäevaseid eluviise, trende ja eelistusi. Kujundus on kantud koduaia esteetikast, kuid see on pandud toimima avaliku showruumina. Välialade kujundus lähtub selgelt maja arhitektuurikeelest. Hoonete materjalivalik ja vorm on dikteerinud ka aiakujunduse. 

Tavapärastele puidust terrassidele pakuvad tõusva trendina vaheldust keraamilised läbimass-terrassiplaadid. vivarec.ee

Süvisvalgustid BEGA 77005K3 Pinnasesse paigaldatavad valgustid. hedengren.ee

Maja ees on pollarvalgustid BEGA 84220K3, maja taga on pollarvalgustid BEGA 84210K3. hedengren.ee

Pinnasesse süvistatud veekindlad altvalgustid heidavad fassaadile mahedaid sümmeetrilisi valgusvihke. Valgustid on kaetud pimestamisvastase sirmiga – nii on ka lähedalt mugav mööda jalutada. Käiguteed valgustavad mahedalt ja delikaatselt välja pollarvalgustid. hedengren.ee

TEHASEMAJA konsortsiumettevõtted