PUITMAJATOOTJAD KUTSUVAD VABAÕHUMUUSEUMISSE MEELEOLUKALE PUITMAJAPÄEVALE

25. juuni 2019

29. juunil saab Eesti Vabaõhumuuseumis osa meeleolukast Puitmajapäevast. Erakordne võimalus on külastada vabaõhumuuseumi uut valmimisjärgus museaalhoonet – kaasaegset puidust tehasemaja. Toimub käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus, tööriistade mess ning mitmed seminarid ja töötoad.

SA Eesti Vabaõhumuuseumi juhatuse liikme Tanel Veeremaa sõnul on päeva eesmärk tutvustada puidusektori olulisust ja väärtustada puitu ehitusmaterjalina. „Puitmajapäev on esimene sündmus, mis seotud vabaõhumuuseumi kõige uuema museaalhoonega – augustis 2019 valmiva 21. sajandi tehasemajaga. Uus hoone hakkab tegutsema ka puitehitise kompetentsikeskusena, kus tutvustatakse Eesti puitmajade ehitustehnoloogiaid ja arhitektuuri kõrget taset. Samuti saame edaspidi veel edukamalt kõnetada oma külastajaid loodussõbraliku ehituse ja elulaadi teemal.“

Eesti Puitmajaliidu tegevjuhil Lauri Kivilil on hea meel, et Eesti puitmajaehitus on jõudmas tagasi oma juurte juurde ja seejuures ka kodusele kliendile lähemale. „Tegutseme sektorina aktiivselt välismaal, kuid piltlikult on tänapäevase puitmaja ehitamisega muuseumisse üks ring täis saamas. Meie sektori tehnoloogia ja areng on välja kasvanud samadest palkehituse võtetest, mida vabaõhumuuseumis presenteeritakse.“ Sektorina näeme, et puitehituse arengut negatiivselt mõjutanud Nõukogude aja pärand on kadunud. Puit kui “21. sajandi betoon“ on ennast taas ehitusmaterjalina tõestanud ka kõige keerukamates objektides, lisab Kivil.

29. juunil jagub tegevusi nii vabaõhumuuseumi esisele alale kui ka muuseumi territooriumile. Puitmajapäev algab kell 11 palkmajaehitajate kutsevõistlusega, kus mõõtu võtavad nii oma ala professionaalid kui eriala omandavad õpilased. Iga võistleja valmistab aja peale ühe palkmaja nurgatüübi, mille juures kohtunikud hindavad palgi paikapanemise kiirust ja täpsust. Vabaõhumuuseumi peaväravas toimuv võistlus on pealtvaatajatele tasuta ning seda juhib Margus Ader.

Kell 12-16 saab Kuie koolimajas osa loengutest, Nätsi tuuliku platsil toimub kell 11.30-14 Yakisugi tehnikas puidu põletamise demonstratsioon. Sepa talu õuel saab kell 12-14 uurida tööriistade varretamise ning tõrvade ja nende kasutuse kohta. Kuie kooli õuel saavad lapsed linnumaju meisterdada, joonistada, värvida ja talulaste mänge mängida.

Kell 11-16 kulgeb muuseumi peaväravast Kuie kooli poole tööriistade messiala. Puitmajapäeva külastajatel on erakordne võimalus osaleda valmivat näidishoonet tutvustavatel tuuridel – näha ehitusprotsessi ja küsida infot spetsialistidelt. Näidismaja tuurid algavad Puitmajaliidu telgi juurest peavärava lähedalt kell 12.30, 13.30 ja 14.30. Muuhulgas jagab käsitöö palkmajade ehitamise kohta nõuandeid palkmajameister ja Hobbiton OÜ juhatuse liige Ragner Lõbu. Huvilised on oodatud peavärava parkla lähedale Puitmajaliidu telki kell 12 ja 14.

Kaasaegne hoonetekompleks on kingitus Puiduklubi MTÜ, Tehasemaja OÜ ja paljude puitmajasektori heade tarnahela partnerite poolt Eesti Vabaõhumuuseumile Eesti juubeliaasta raames.